KLUB PODRÓŻNIKA
GRECJA KRAJ FILOZOFÓW

Religia

Religią państwową (od 1864r.) w Grecji jest prawosławie. Liczbę wiernych należących szacuje się na około 10mln, czyli praktycznie całą ludność Grecji. Kościół cieszy się dużym autorytetem i ma znaczący wpływ na codzienne życie Greków, zarówno w Grecji kontynentalnej jak i na wyspach.


Niedziela jest dniem odpoczynku i nawet w sezonie turystycznym, w popularnych rejonach sklepy i usługi nie działają. Kursują wprawdzie statki pomiędzy wyspami, ale po dotarciu do celu wycieczki może się okazać, że wszystko jest zamknięte, więc planując niedzielny wypad, należy zorientować się w szczegółach.


Najważniejszym świętem, podobnie jest Wielkanoc, obchodzona tydzień, dwa po/przed katolickiej/ą. 15 sierpnia w Dni Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny obchodzone jest panigiri, wówczas Grecy z całego kraju pielgrzymują na Tinos w archipelagu Cyklad, by oddać hołd cudownej ikonie. Najbarwniej to święto jest celebrowane w miasteczku Olimbos na wyspie Karpathos, gdzie się świętuje je przez kilka dni; kobiety zakładają tradycyjne, robiące duże wrażenie na turystach suknie.


Kollivo, ugotowane na słodko ziarna pszenicy ozimej, przygotowuje się jako ofiarę dla zmarłych, mająca podkreślić ich obecność we wspólnocie religijnej. Przyrządza się ją m. in. na Święto Zmarłych. W przygotowaniu tej potrawy bierze udział cała rodzina, każdy osobno sypie na talerz garść pszenicy, czyniąc nią znak krzyża i prosi Boga o przebaczenia grzechów zmarłym z rodziny. Następnie kobiety zanoszą potrawę do cerkwi, by poświęcił ją pop. Resztki Kollivo rozdaje się przechodniom, bardzo często turystom.


Wieczorem talerz z tym daniem wystawia się na stół, zostawiając uchylone drzwi, tak by i oni mogli się nim posilić.Porady i zwyczaje Grecy są przywiązani do tradycji i wartości rodzinnych. Aby nikogo nie urazić, trzeba przestrzegać obowiązujących zasad. Po pierwsze nie wolno się upijać, nietrzeźwość jest tu czymś niecodziennym. Osoby pijane budzą albo konsternację (w najlepszym wypadku) albo odrazę ( w najgorszym). Incydenty wynikające z pijaństwa często kończą się wzywaniem policji.


Opalanie nago jest możliwe tylko na niektórych plażach (np. na wyspie Mykenom), ale i tak budzi to powszechne zgorszenie i zdegustowanie wśród Greków. Trzeba szukać miejsc, które zostały zaakceptowane jako plaża nudystów. Ponieważ grecki Kościół prawosławny cieszy się powszechnym autorytetem, dlatego wszelkie nieprzychylne komentarze o odcieniu antyklerykalnym, a nawet na temat greckich świeckich lepiej zachować dla siebie. 

Kreator stron www - przetestuj!