KLUB PODRÓŻNIKA
GRECJA KRAJ FILOZOFÓW

Protohronia

W Grecji Nowy Rok nosi nazwę Protohronia, w tym dniu obchodzony jest również Dzień Świętego Bazylego Dlatego udział w obchodach w Grecji jest bardzo duży. Oprócz angażowania się w obchody Nowego Roku na sylwestra, ludzie pamiętają że Święty Bazyli, to jeden z wczesnych świętych czasowych greckiego Kościoła prawosławnego, który zmarł w tym dniu. Ludzie płacą daninę na niego i wyrażają wdzięczność wobec niego za jego dobroć i hojność.

Uroczystości na Sylwestra w Grecji
Wybuchające petardy na sylwestra zrosło się z tradycją, z entuzjazmem. Charakterystyczne jest że Grecy wyrażają swoją radość prawie na każdej ulicy odpalając petardy od małych brzdąców aż po ludzi w poważnym wieku, nawet małe miasta organizują pokazy fajerwerków . Taniec Ludzie, radości i świętowanie w oczekiwaniu na zegar i godzinę dwunastą. Zazwyczaj wszystkie najważniejsze punkty w mieście mają koncerty z wybitnymi grckimi artystami.

Niektóre dania, takie jak greckie sałatki, wegetariańskie nadziewane liście winogron, greckiego pie szpinak lub spanakopita, Moussaka, grillowany udziec jagnięcy, ciasteczka kourabiedes oraz tradycyjny grecki placek Vaselopita są jednymi z najbardziej znanych potraw podawanych na noc sylwestrową. Ciasto Vaselopita jest cięta na kawałki i jest rozdawana wśród ludzi wśród ludzi ponad głowami. Pierwszy i drugi kawałek są przeznaczone dla Chrystusa dlatego są one odłożone a pozostałe rozdaje się wśród gości. Ten, kto znajdzie ukryte monety w jego kawałku ma w nadchodzacym roku osiągnąć szczęście i bogactwo.

Tradycje na Sylwestra w Grecji
Ludzie grają w gry, oraz dzielą się prezentami. Najbardziej popularnymi grami na Sylwestra są Berlina i Vasilias , gry kończą się tradycyjnie o północy, drugim popularnym zwyczajem jest spiwanie piosenek przez dzieci, kolejny zwyczaj związany jest z religią i polega na chodzeniu od domu do domu i śpiewaniu grckich kolęd. W zamian ludzie wręczają im smakołyki, prezenty i pieniądze. Z drugiej strony, dorosłe osoby wolą spędzić czas grając w karty lub gry losowe takie jak Pilotta i Biriba, które czasami są organizowane na poziomie całego turnieju.

Jest tez widoczna tradycja Nowy roczek ", w ramach którego, małe dziecko symbolizujące nowy rok, zwykle ubrany jest w skrzydła, pieluszki, i kapelusz . Dziecko jest umieszczone w koszu, w celu zapewnienia sobie łask greckiego boga wina i płodności Dionizosa, który tradycyjnie zapewnia łaskę płodności mieszkańcom domu.
Menu
Magazyn Sylwestrowy 2012/2013


Praktyczny poradnik Sylwestrowy, porady od zaproszeń, po makijaż, ubiór, zaproszenia i organizację imprezowej zabawy.

Najlepsze lokale na imprezę sylwestrową w Polsce i na Świecie

Na płycie DVD:
nauka tańca na sale balową i tańca dance
playlista sylwestrowa - pliki audio 21 do 05 rano, 9 godzin wspaniałej muzyki,
filmy instruktażowe jak zorganizować szampański Sylwester.
Magazyn ukaże się w wersji pdf 3 listopada, do 15 pazdziernika przyjmujemy ogłoszenia lokali na email: carnaval@vip.onet.pl
Kreator stron www - przetestuj!