KLUB PODRÓŻNIKA
GRECJA KRAJ FILOZOFÓW

Język Grecki

Język grecki posiada ponoć największy zasób słownictwa spośród wszystkich języków Europy. Już w starożytności był zdecydowanie bogatszy od języków cywilizacji sąsiednich, np. cywilizacji rzymskiej. Nic dziwnego. Starożytni Grecy cenili słowo.

W demokratycznych państwach - miastach było ono orężem o niesłychanej sile. Dzięki sprawnej wymowie i umiejętnościom retorycznym można było osiągnąć wiele - zdobyć urząd, przekonać współobywateli do popieranego przez siebie pomysłu zmiany prawa czy nawet doprowadzić do skazania kogoś. Sąd w polis także był instytucją demokratyczną, w której każdy mógł dyskutować. Nic dziwnego, że ten stan rzeczy doprowadził do powstania nowego zawodu - mówcy do wynajęcia. Jego przedstawiciele nazywali się sofistami.

Byli oni rewolwerowcami starozytnej Grecji - świetnie władający argumentami, zdolni do porywania swoją wymową słuchaczy dawali się wynająć zarówno do nauki tych sztuk, jak i do konkretnych zadań - namówienia do głosowania na klienta, skazania czy obrony kogoś na procesie.

Sofiści uważali, że nie ma prawdy, więc charakter zadania nie robił im specjalnej różnicy. Jako że każdy rzemieślnik musi się reklamować, pisali oni teksty prezentujące ich zdolności. Były to zazwyczaj pochwały rzeczy powszechnie uważanych za niegodne tego ( na przykład łysiny), bądź mowy obrończe osób powszechnie nielubianych ( jak Helena Trojańska).
Kreator stron www - przetestuj!